Ugunsdrošība mežā | Gudrais cilvēks
Vai esi kādreiz domājis, kas priekš tevis ir mežs? Cik liela vērtība kokam ir tavā dzīvē tagad un cik liela būs nākotnē?
Koks mums ļauj elpot – meži ir mūsu galvenais skābekļa avots. Koks mums dod ēnu karstā laikā un patvērumu, lietainā laikā. To dažādie un krāšņie vainagi mums dod baudījumu acīm, iedvesmojot visos gadalaikos. Koks ir arī lielisks materiāls, būvējot mājas un ražojot mēbeles. Koks mūs sasilda, ja to izmantojam kā kurināmo. Koks mūs arī pabaro, ļaujot baudīt savus augļus. Mežs ir mūsu mājas un mājas visai meža dzīvībai. Mežs ir kā milzīga rūpnīca, kas palīdz uzturēt dzīvo dabu un visu ekosistēmu. Bez koka un meža mēs nebūtu!
Viens ozols spēj uzturēt simtiem dažādu sugu, vairāk kā 250 kukaiņu sugas un vairāk kā 300 uz koka augošas ķērpju sugas un apakš sugas, kas savukārt nodrošina ēdienu putniem un nelieliem zīdītājiem. Ozola zīles, kas sāk veidoties tikai aptuveni 40 gadus veciem kokiem ir lieliska barība meža zvēriem - mežacūkām, sīļiem, baložiem, pīlēm, vāverēm, āpšiem, briežiem un pelēm.
Mežu kopējā platība pasaulē ir aptuveni 30,8 % (40 miljoni km2 ) no visas pasaules sauszemes teritorijas. Latvija ir ceturtā mežainākā valsts Eiropā, mūsu meži aizņem vairāk kā 3,3 miljonus hektāru un klāj 54% valsts teritorijas, to platības nepārtraukti palielinās gan dabiskā ceļā, gan apmežojot lauksaimniecībā neizmantojamās zemes. Meža nozare ir viens no galvenajiem Latvijas valsts ekonomikas stūrakmeņiem, nodrošinot darba vietas un dodot milzīgu pienesumu valsts kopējam maciņam.
Viens no meža ienaidniekiem ir cilvēku radīts ugunsgrēks! Uguns degšanai ir nepieciešamas 4 komponentes, tā ir degviela vai degt spējīgs materiāls (sausi augi, zari, meži), skābeklis (tas tiek piegādāts ar gaisa un vēja palīdzību), siltuma avoti (cigaretes, dzirksteles vai ugunskurs) un labvēlīgi laika apstākļi (ilgstoši silts un saulains laiks). Latvijā uguns nedrošais laiks ir no maija sākuma līdz septembrim.
Parasti, mēs uz mežu dodamies atpūsties, lasīt ogas vai sēņot un tās ir tās reizes, kad neapdomīgi rīkojoties mežam nodarām pāri! Atstājam atkritumus, dedzinām tos, kurinām ugunskurus neatļautās vietās, atstājam ugunskurus nepieskatītus, izmetam degošus sērkociņus un izsmēķus, braucam pa mežu ar transporta līdzekļiem, kur tas nav atļauts. 75% meža ugunsgrēku izcelšanās iemesli ir mūsu neuzmanīgā rīcība!
Tas ir bīstami! Koki absorbē un uzglabā oglekli no atmosfēras, tādējādi attīrot gaisu. Ugunsgrēka laikā rodas gaisa piesārņojums, kas var radīt veselības problēmas tuvākā apkārtnē dzīvojošiem, turklāt, jo vairāk meži sadeg, jo grūtāk ir cīnīties pret klimata pārmaiņām nākotnē. Ja gribam elpot, priecāties, būt iedvesmoti un lepoties ar Latvijas skaistajiem mežiem – ikvienam no mums ir jābūt atbildīgam un jārūpējas par tiem!
Materiāls tapis projekta “Gudrais cilvēks” ietvaros, sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”, Valsts izglītības satura centru, Valsts mežu dienestu, IRauto, Skaties.lv, Kantar TNS un Soma.lv.
Ideja un projekta realizācija- radošā aģentūra WHITE LINE.